Co powinniśmy wiedzieć o leczeniu bezsenności?

Bezsenność jest to zaburzenie snu lub całkowity brak snu u osób w różnym wieku. Wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia, dlatego osoby cierpiące na bezsenność bywają zdenerwowane, rozdrażnione i mają problemy z koncentracją.

Jakie są naturalne sposoby leczenia objawów bezsenności?

Na zaburzenia snu może wpłynąć wiele czynników. Ważne jest, aby te czynniki wyeliminować. Jeżeli bezsenność spowodowana jest stresem, np. w pracy – przed snem można wypić melisę, włączyć relaksacyjną muzykę lub poczytać książkę. Warto też w przyszłości unikać sytuacji stresujących. Należy pamiętać, aby nie wykonywać wielu czynności w łóżku, typu jedzenie lub oglądanie filmów. Wtedy, jeżeli położymy się do łóżka, nasz mózg automatycznie dostanie wiadomość, że jest czas na odpoczynek. Warto również zrezygnować z kawy i innych napojów wspomagających. Zamiast tego wybrać się na spacer i więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, to również pozytywnie wpłynie na jakość snu. Dobrą metodą na leczenie bezsenności jest również ograniczenie snu. Polega ona na tym, aby położyć się do łóżka dopiero wtedy, kiedy dopadnie nas senność. Wtedy można prowadzić dzienniczek snu i łatwiej policzyć ile godzin faktycznie udało się przespać. Jeżeli naturalne sposoby nie pomogą, a problemy ze snem będą trwały dłużej niż trzy tygodnie, należy udać się do lekarza.

Jakie są metody na leczenie bezsenności przez lekarzy?

Jedną z częściej stosowanych metod na leczenie bezsenności jest farmakoterapia. Polega ona na podaniu pacjentowi niewielkiej ilości leków antydepresyjnych, które powodują senność. Można również zażyć leki nasenne. Powinny być jednak podawane w sposób przerywany, tak, aby organizm nie uodpornił się na lek. Leki nasenne mogą powodować senność następnego dnia, osoba go spożywająca może mieć problemy z koncentracją. Bardzo ważne jest, aby leki przyjmować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Popularną metodą jest także terapia poznawczo-behawioralna. Polega ona na poznaniu źródła bezsenności u pacjenta. Ułatwia wypracowanie nowych nawyków zgodnych z zasadami prawidłowej higieny snu. Jest to bardzo skuteczna metoda.