Wiele schorzeń przez długi czas przypisywanych było do okresu starości. Niestety zmienia się to, i przypadłości, których można się było spodziewać po przekroczeniu pewnej granicy wiekowej, na przykład w okolicach 60 roku życia, obecnie spotyka już znacznie młodsze osoby. Przykładem takiego przesunięcia są choroby dotykające stawy. Zwyrodnienia stawów utrudniają codzienne życie, ograniczają sprawność ruchową w obrębie stawów i przynoszą ból.
Konieczność podjęcia leczenia
Kiedy tylko zauważy się objawy i zdiagnozuje taką przypadłość, należy podjąć odpowiednie leczenie stawów. Na początku problem nie jest bowiem jeszcze tak poważny, lecz zaniedbany może prowadzić do znacznego pogorszenia. Osoby nie będące skore do przebywania w szpitalach nie muszą się martwić. Wiele możliwych do podjęcia działań, poprawiających stan rzeczy, nie wiąże się z hospitalizacją ani nawet przyjmowaniem leków. Duże znaczenie ma zadbanie o to, aby masa ciała nie przekraczała należnej wagi. Już sama obecność dużej nadwagi sprzyja wystąpieniu zwyrodnienia, potem także utrudnia walkę z nią.
Leczenie bez stosowania leków
Istnieje także wiele innych niefarmakologicznych sposobów na leczenie stawów. Sprzyja tutaj odpowiednie stosowanie temperatur. Co ciekawe, wskazana tutaj jest zarówno krioterapia, jak i termoterapia. Okłady wykonywane z ciepłymi temperaturami korzystnie wpływają na rozluźnienie mięśni i przyczyniają się do łagodzenia bólu. Ból zmniejsza się także dzięki krioterapii (w warunkach domowych można zastąpić ją okładami z lodu).