Dobre szkła polaryzacyjne!

Polaryzacja światła jest zjawiskiem korzystnym i niekorzystnym. Wszystko zależy od kierunku i osi polaryzacji wiązek światła, które mają podwójną naturę. Światło z jednej strony to cząsteczka energii – foton. Niemniej jednak światło w swojej naturze jest także falą, która może mieć zróżnicowany kierunek rozchodzenia się oraz drgań własnych. Kierunek oscylacji określany jest polaryzacją. Szkła polaryzacyjne usuwają promienie świetle niespolaryzowane równolegle w stosunku do osi długiej kryształów zatopionych w obrębie filtra.

Jak stworzone są okulary polaryzacyjne?

Zasada budowy szkieł polaryzacyjnych (https://www.seikovision.com/pl/soczewki/soczewki-polaryzacyjne/) jest bajecznie prosta. Pierwsze szkła opracowano z folii nitrocelulozowej, w której to rozpuszczone były kryształki jodku potasu. W ten oto sposób udawało się uzyskiwać naprawdę bardzo dobry materiał, który nakładany na okulary lub też obiektyw usuwał niepotrzebne światło o niepożądanej polaryzacji. Jest to więc bardzo przydatne rozwiązanie. Różnokierunkowa polaryzacja światła powoduje zniekształcenia w zakresie poszczególnych barw, nasycenia oraz generuje wiele niekorzystnych zjawisk związanych z odbijaniem się lub zamazywaniem się obrazu.

Walcz z polaryzacją!

 Efekty optyczne w dużym stopniu zależą od właściwości falowych światła, dlatego też szkła polaryzacyjne mogą znacząco poprawić jakość obrazu. Warto przy tym zdecydować się na różnego rodzaju rozwiązania wykorzystujące tego rodzaju filtry. Np. coraz chętniej stosuje się filtry polaryzacyjne w szybach samochodów, co istotnie poprawia jakość obrazu odbieranego przez kierowcę. Warto się tym zainteresować i wybrać specjalistyczne rozwiązania, których to na rynku jest wiele.